DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?

Dişlerin sağlıklı ve beyaz olması insanlar arasında estetik açıdan oldukça büyük önem taşıyan bir unsurdur. Daha beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma yöntemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından yoğunlukla uygulanan tedavilerdendir. Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi sürecidir. Kliniğimizde bizi ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Neden Diş Beyazlatmaya İhtiyaç Duyulur?

Dişlerin görünümü, bireyler için önemlidir. Dişlerdeki şekil ve renk bozukluklarının psikolojik sorunlara neden olduğu saptanmıştır. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi sayesinde dişlerdeki renk, şekil ve konum bozuklukları kolaylıkla giderilmektedir.

Beyazlatıcı diş macunları gibi ürünlerin kullanımı gibi yöntemlerin yanı sıra diş hekimleri tarafından uygulanan medikal diş beyazlatma tedavileri de bulunur. Bunların arasında yer alan renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching) yöntemi, diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, kolay ve zahmetsizdir.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Bebeklik döneminde veya anne karnındayken maruz kalınan bazı antibiyotikler, çocukluk döneminde dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, günlük yaşamda tüketilen yiyecek ve içecekler (sigara, çay ve kahve gibi boyayıcı maddeler) ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerde renklenme yapabilir. Dişlerde oluşan bu renk değişimi ikiye ayrılır:

İç Renklenme: Dişlerin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile kaybedilemeyen lekelerdir. Dişlerin oluşumları sırasında oluşan yapısal bozukluklar da bu sınıfa girmektedir. Diş beyazlatma işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

Dış Renklenme: Diş yüzeyine sigara, çay, kahve ve kola gibi nedenlerle boyayıcı bazı gıdalardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri uygulama tekniğine göre iki türe ayrılmaktadır.

Ofis Tipi beyazlatma: Klinik ortamında uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 3-4 ton açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

Evde Tipi Beyazlatma: Ağızdan alınacak basit bir ölçü ile bireye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine uygun  jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanabilmektedir.

Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir Mi?

Beyazlatma işlemine engel herhangi bir diş ve diş eti hastalığı olmayan herkes diş beyazlatma tedavisi rahatlıkla yaptırabilir. Fakat beyazlatma öncesi uzman diş hekiminin muayene etmesi gerekir.

Ağzında ilerlemiş çürükleri ve diş eti hastalığı olanlar ise ilgili uzman hekimleri tarafından uygulanacak olan tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Bunun haricinde büyüme ve gelişimini henüztamamlamamış kimselere, hamile ve emziren annelere diş beyazlatma işleminin uygulanması önerilmez.

Diş Beyazlatma Güvenli Midir Yoksa Dişlere Zarar Verir Mi?

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar; yüzde 10’luk beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir. Diş beyazlatma nedeniyle dişlerse yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Dişlerin beyazlatılması için farklı konsantrasyonda ilaçlar da kullanılabilir ancak bunların da nasıl ve ne kadar kullanılacağına mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma işleminden alınan sonuç, bireyin diş yapısına bağlı olarak değişim göstermekle birlikte yaklaşık 6 ay-2 yıl arasında sabit kalır. Beyazlatma esnasında ve sonrasında en az iki hafta süresince dişleri boyayan maddelerden uzak durulmalıdır.